[email protected] +38067 650 70 72 +38066 247 78 00
 • uk
 • ru

Рекуператори SmartStream, або Ви маєте право знати правду

Цей огляд є інформативною статтею, в якій ми розглянемо класифікацію та типи провітрювачів представлених на українському ринку, з якими ми працювали до того як запустили власне виробництво. Розглянемо питання які включають в себе: основні вимоги до провітрювачів, які функції мають виконувати провітрювачі, та розкажемо про особливості наших провітрювачів.

Наша компанія спеціалізується на виробництві енергоефективних провітрювачів з регенерацією тепла СмартЧойс та СмартСтрім. Поштовхом до цього стала наша діяльність у сфері вентиляції промислових та житлових об’єктів.

За останні декілька років ми здали більше 600 об’єктів житлового призначення на території України, Європи та Азії на яких змонтували наші рекуператори СмартЧойс.

Якщо промислова вентиляція є специфічною галуззю, яка є доволі розвиненою та має достатню інформативну базу по обладнанню та специфіці роботи, то нажаль сфера побутової вентиляції знаходиться на рівні зародження, а отже існує великий дефіцит фахової інформації. Тому нашим завданням є надання відкритого доступу до знань, які ми здобули за час роботи у цій галузі.

Отож почнем з класифікації систем децентралізованої вентиляції.

Побутові провітрювачі поділяються на два типи за принципом отримання тепла з носія, тобто витяжного повітря: рекуператори та регенератори. Узагальнено їх називають – рекуператор.

Рекуператори

Провітрювач з рекуперацією тепла – це двоканальна система з теплообмінником (рекуператором), який може бути різної конфігурації та з різних матеріалів, зазвичай це пластинчаті рекуператори вироблені з теплопровідних металів (мідь, алюміній). Принцип роботи полягає у синхронному теплообміні (витяжне повітря нагріває теплообмінник, який передає тепло припливному повітрю ).

Перевагою класичного рекуператора є можливість його монтажа у приміщеннях з димоходними опалювальними приладами, які беруть повітря з кімнати. За рахунок одночасної витяжки та притоку не створюється розрідження. Що дає змогу забезпечити достатніьою кількістю повітря опалювальний прилад (димохідний котел, пічь, камін).

Недоліком рекуперативного провітрювача є постійне утворення великої кількості конденсату. В зимові періоди це призводить до утворення льодової корки на фасаді та обмерзання теплообмінника і вентилятора. Тому виробники комплектують рекуператори функцією догріву та режимом витяжки, це дає змогу при аварійній ситуації розморозити теплообмінник. Але треба врахувати, що кожна така функція  суттєво збільшує вартість приладу та створює додаткове енергонавантаження.

Регенератори

Провітрювач з регенерацією тепла – одноканальний пристрій,  оснащено звичайним вентилятором, який працює в реверсі (тобто змінює напрямок свого руху). Зазвичай комплектуються керамічними теплоакумуляторами, зовнішнім ковпаком або пластиковою решіткою

Принцип роботи регенераторів полягає у накопичені тепла з витяжного повітря. Працює за принципом циклічної роботи вентилятора. У закритому приміщенні коли вентилятор забирає повітря створюється розрідження,. Ця перевага  полягає у тому, що  вентилюється весь об’єм кімнати, повітря заміщюється у недоступних місцях, а саме кути та простір між меблями та стіною.

Всі виробники пропонують наступну основну комплектацію регенераторів:

Один вентилятор, котрий працює в реверсному режимі

Керамічний теплоакумулятор

Зовнішня пластикова решітка або ковпак

В залежності від виробника пропонуються різноманітні функції та режими. На цьому питанні ми зупинемося більш детально.

Якщо не звертати увагу на меркетингові рішення, що потрібно монтувати два регенератори у противотоці, то при правильному монтажі регенеративні провітрювачі дають можливість досягнути кращих показників повітрозаміщення у приміщенні. Через створення розрідження відбувається заміна всього об’єму повітря.

 • Комплектація вентилятором, який не розрахований на роботу в реверсному режимі

  Таке поняття як реверсивний вентилятор має певний дисонанс з базовими функціями та конструкцією вентилятора. Всі без винятку вентилятори мають тільки один напрямок роботи, це зумовлено конфігурацією лопастей. Так само вентилятори якими комплектуються провітрювачі мають доволі низький ресурс роботи, через неприродній для них режим роботи.

  Щє одним аргументом проти реверсивних вентиляторів виступає зміна продуктивності при роботі на витяжку та приток, як зазначено вищє конфігурація лопастей вентилятора дозволяє продуктивно працювати тільки при крученні в одну сторону (для прикладу витяжка має продуктивність 18м3, а приток 16м3). Що докорінно змінює показники продуктивності, регламентовані виробниками

 • Використання керамічного теплоакумулятора.

  Кераміка сама по собі є поганим теплонакопичувальним матеріалом, адже через свої фізичні властивості має довго прогріватися, і щє довше віддавати отримане тепло. Тобто якщо акумулятору вдалося акумулювати 18 градусів, то поверне він меншу частину тепла (в залежності від зовнішньої температури). Тому максимальне ККД кераміки ледь дотягує до 50% у холодний період. Ну і звісно літом відкривається вся крася ККД він досягає 80-90%, що  впринципі і регламентується.

  Через пористу структуру кераміки, бруд, який залишився на теплоакумуляторі тяжко видалити, адже він проникає глибоко у матеріал.

Недоліки у режимах роботи та фільрація

Нажаль ніхто з виробників не надає чіткого опису пояснення процесів, які відбувають в теплообміннику та теплоакумуляторі при зміні режиму роботи. Адже кожен окремо взятий режим має відповідати своїм параметрам, тому зміна швидкості обертання вентилятора створює багато проблем.

Понижуючи швидкість обертів вентилятора не враховуються інші тепломасообмінні закони. Це приводить до суттєвої втрати потенційного тепла. Так само пошушаючи швидкість обертів вентилятора, знижується температура повітря. Це закони фізики, які вчать у середній школі.

Доволі розповсюдженим явищем серед користувачів рекуператорів є вимога наявності фільтра. Постараюся пояснити шкоду від фільтра в регенераторі.

Якщо реверсивний провітрювач обладнати фільтром ( якщо шматочок поролону можна так назвати), то він буде «фільтрувати» в першу чергу витяжне повітря, а притічне проходячи через той фільтр буде повертати назад забруднення, і Ви змушені будете дихати тим від чого боролися. Повітря на вулиці в середньому у 25 разів чистіше, ніж повітря в кімнаті, адже природа постійно оновлюється та не дає накопичитися шкідливим речовинам. Ми ж не вдягаємо респіратор, виходячи на вулицю.

Якщо Ви є алергіком, то ніякий фільтр в рекуператорі не збереже Вас, бо пилок з квітучих рослин має розміри у декілька мікрон. У цьому випадку монтують спеціальні притічні установки (бризери) з складною та потужною системою фільтрів.

Одже оперуючи тими данними та досвідом роботи з усіма можливими провітрювачами на ринку, ми зіштовхнулися з серйозною проблемою :  

Відсутністю інженерного рішення

 Люди хотіли забезпечити собі доступну енергоефективну вентиляцію. Хотіли реальних показників продуктивності, відсутності надокучливого шуму від рекуператорів. І з кожним роком кількість клієнтів, які усвідомили ці базові потреби ставала все більшою.

Тому ми прийняли рішення розробити такий провітрювач, та налагодити власне виробництво.

Регенератори довели на практиці свою перевагу над рекуператорами, але лишилося багато конструкційних моментів, котрі зводили нанівець принципи енергоефективності даних приладів.

І для вирішення проблемних конструкційних недоліків, ми обрали для наших провірювачів наступну комплектацію.

Конструкційний огляд рекуператорів СмартЧойс та СмартСтрім

Ми оснастили наші рекуператори двома сучасними вентиляторами на гідродинамічних підшипниках. Це дало нам змогу забезпечити правильну роботу цього блоку, адже кожен вентилятор рухається у природньому для нього напрямку. Поперемінна робота дала змогу збільшити в середгьому у 4 рази (порівнянно з іншими провітрювачами) експлуатаційний термін вентиляторів, він складає до 150 тисяч годин, що рівноцінно 17 рокам роботи.

А особлива конструкція та запрограмований режим роботи, дав змогу випустити найтихіші рекуператори з найбільшою допустимою продуктивністю на вітчізняному ринку.

Ми використовуємо алюмінієвий теплоакумулятор власноъ розробки.

Саме алюміній має дуже добрі показники у кількості закумульованого та переданого тепла. Він повертає до 90% отриманого тепла. Також він не має пор, що дає змогу повністю відмити теплообмінник від осівшого пилу.

Зонішня решітка розроблена нами виходячи з наступних фактів:

Монтаж рекуператора проходить у декілька разів швидше. Та відсутність зайвого шуму, який спостерігається при комплектації зовнішнім колпаком (захист фасаду від слідів іржі, захист від високого рівня шуму з вулиці, безпечний монтаж, не має потреби фіксувати ковпак на зовнішній стіні).

Решітку оснащено протимоскітною сіткою з нержавючої сталі та отвором для виведення конденсату

У стандартній комплектації довжина вентиляційного каналу складає 65 см. Це дає змогу адаптувати прилад безпосередньо на місці монтажу до необхідної довжини. Мінімальна товщина стіни для СмартЧойс та СмартСтрій складає 35 см. У випадку якщо товщина Вашої стіни перевищує стандартну, то ми безкоштовно скомплектуємо каналом до 1 метра.

Основним нашим досягненням в рекуператорах є унікальний режим роботи. Він один. Ми провели дуже багато роботи з розрахунку продуктивності СмартЧойс та СмартСтрім. Було залучено декілька докторів технічних наук, які провели повний аудит наших виробів. Теоретичні розрахунки на 95% зійшлися з отриманими даними при експлуатації у реальних умовах.

Одже один оптимізований режим роботи, в якому врахована максимальна продуктивність задля максимального повернутого тепла. Відсутність додаткових режимів роботи, ми компенсуємо модельним рядом. Адже на площу до 25 квадратів ми монтуємо СмартЧойс, а для невеликих приміщень площею до 16 квадратів, ми монтуємо СмартСтрім. Тому що оптимізувати кожен режим роботи неможливо з технічної точки зору, адже процеси, які відбуваються в теплоакумуляторі постійно змінюються, це призводить до відключення мікроконтролера провітрювача.

Ми доклали чимало зусиль для того, щоб перемогти основну проблему побутових рекуператорів – це подразливи шум, який йде у подарунок до більшості моделей на вітчизняному ринку. 

Шумове навантаження СмартЧойс при продуктивності 25 м3 складає 19 дБ – норма нічного рівня шуму 25 дБ 

Шумове навантаження СмартСтрім при продуктивності 16 м3 складає 10 дБ – шепіт 18 дБ

Споживча потужність СмартЧойс складає 4 Вт/год.

Споживча потужність СмартСтрім складає 2.5 Вт/год.

Для тих, хто любить великі показники продуктивності.

Оптимальною продуктивністю для побутових рекуператорів, є та яка не перевищює 26м3 на годину. Тому що максимальний забір тепла відбувається саме при таких показниках, якщо Ви налаштуєте рекуператор на потужніший режим, то ККД теплообмінника впаде  до 30-40%.

Тут вступають в роботу адепти ДБНів та СНІПІВ, вже чуємо крик про норму у 30м3 на людину.

Для таких людей доводимо до відома, що дані державні норми перешли Незалежній Україні у спадок від СРСР, держави яка володіла більшою частиною паливних ресусрсів планети і могла, незважаючи ні на що, спалювати міліони кубометрів газу в повітря.

Сучасні реалії закликають будти енергоефективним, тобто використовувати необхідну мінімальну кількість ресурсів для комфортного життя. У далекому 2003 році вступила в дію Європейська конвенція енергоефективного будівництва, на якій затверджена реальна кількість повітря яку використовує одна людина, цей показник складає 9м3 год/ людина, рівень видихаємого СО2/люд/год близько 20-40 літрів (в залежності від інтенсивності руху), а це 0,003 м3.

Тобто Вже 14 років у Європі не підігрівають зайвого  повітря. Чим самим економлять величезну кількість коштів)

Філософія наших рекуператорів полягає у простоті, принципі «Включив і забув»

Ми не пропонуємо нічого зайвого тільки енергоефективне провітрювання та досконала якість, починаючи комплектуючими, закінчуючи етапом зборки. Підтвердженням  тому є показник гарантійних випадків за останні два роки який склав 0.005% від змонтованих провітрювачів СмартЧойс.

Щоб досягти простоти, необхідно прорити тунель в надрах складності. Щоб бути по-справжньому простим, потрібно дістатися до самої глибини.

С. Джобс 

На нашому сайті представлено багато технічної інформації, яка є відкритою. Ми чесно продемонстрували графіки залежності температур. Тобто яка температура буде поступати в приміщення при співвідношенні зовнішньої та внутрішньої. Показали реальні показники ККД нашого теплоакумулятора при різних температурах, щоб Ви пересвідчилися у наших словах.

Тому якщо у Вас виникли питання, щодо того як правильно організувати повітрозаміщення в домі, то надаючи нам план приміщення, ми проводимо проектно-кошторисну роботу та консультації по енергоефективній вентиляції. Географія наших робіт покриває всю територію України, окрім тимчасово окупованих територій. Звертаючись до нас ми не тільки допоможемо облаштувати вентиляцію, а й забезпечити фаховий монтаж нашими сертифікованими партнерами, які є у більшості обласних центрів України.

Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

15 − fourteen =